U.S. Army Konvoj

Úvod

Hned na začátku bych rád upozornil, že tento článek nemá nic společného s politikou. Tady jde jenom o bezpečnost občanů ČR. To, že americký konvoj projel Českou republiku, není standardní zákrok při přepravě vojáků a vojenské techniky, ale z pohledu toho, že ČR je členem Severoatlantické aliance, je asi v pořádku. Hlavně, aby Česko vždycky mohlo ochránit své zájmy a i v ten okamžik, kdy ten nový spojenec z dalšího bloku „celoživotních“ přátel zapomene, že je zodpovědný i za malého bratrance, což už se stávalo i před druhou světovou, i s tím výpadkem staršího výhodného bratra všech Slovanů.  Což znamená, že ČR musí posílit letectvo, vytvořit Národní Gardu a vyšší stupeň inženýrských jednotek a jednotek technické podpory.

Teď půjde o to, jak byla organizovaná akce seznámení s vojenskou jednotkou spojeneckého státu a konkrétně o akci, která se uskutečnila v Praze 31.03.2015 v areálu ruzyňských kasáren. To, že taková akce by měla proběhnout v rámci spojeneckých vztahu je naprosto v pořádku. Dokonce by to mělo být pravidelně, aby česká společnost nebrala emotivně a neporovnávala s pobyty předchozích spojeneckých nedemokratických armád. Protože stejně v případě masivního bombového útoku žádná pozemní jednotka nepomůže.

Jsme členem NATO a vojáci České armády jako spojenci podporují akce aliance v řadě zemí, což nese některá rizika i pro obyčejné občany ČR. Dle oficiální statistiky odhaduje se počet muslimů v zemí na 25 až 30.000 osob. Je pochopitelné, že většina lidi pocházejících z regionu Blízkého Východu, Perského zálivu, Afganistánu a Britské Indie, neberou takovou návštěvu jako pozitivní zážitek a není pro ně akceptovatelný. Protože máme otevřenou hranici s dalšími státy EU, a především Spolkovou republikou Německo, po posledních atentátech v západních státech, riziko takových projevů na území Česka kriticky vzrůstá.

Dle serveru iCasualties.org, ztráty Koaličních jednotek z 40% tvoří ti, co zahynuly na IEDs (home-made explosives). Dle Washington Post, to je až 63% ztrát U.S. Army v Iráku. Toto je víc než těch, co zahynuli na "normal fights" (34%). To, že se to nemůže stát je blaf, jenom v roce 2002 v Izraele sebevražedných atentátu bylo přes 50, v Rusku kde mají poměrně vysokou (15-20%) a docela asimilovanou muslimsku komunitu, počet těchto atentátů klesá, ale vzrůstá jejich impact na obyvatelstvo. Pro dnešní Zapadní Evropu už jsme zmiňovali, a teď pozor to jsou státy, které mají relativně vysoou úroveň bezpečnostních složek (porovnáme to s tou hrůzou, co se odehrála v Uherském Brodě) a tradice bojů s terorizmem. Většina občanů, co 31. března navštívila areál ruzyňských kasáren, si vůbec neuvědomuje, že se na americkou základnu, co je pouhých 50 km na západ od českých hranic nemají vůbec šance dostat.

Metodologie problematiky

1. Přístup na platz kde se pohybovalo současně kolem 2000 návštěvníků, a to většinou s dětma a příslušníci U.S. Army, byl volně otevřený, dokonce byl dav v branách, který nikdo neřešil. Vůbec nebyla kontrola návštěvníků, na což s bátužkami.

                       

2. Příjezdová cesta nebyla blokovaná (pro případ VBIED), protože pokud by tam vjelo (totiž vůbec nebylo co prorážet) naložené auto, tak mrtvých a zraněných by se počítalo na pár stovek.

 

3. Nebyla ani jedna sanitka (jak upozornil kolega, byly dvě americké z konvoje).

4. Celou tu dobu za celou akci dohlíželo maximálně 20 policistů a kolem 5 příslušníků VP ČR.

5. Evakuační cesta

Závěr

O této akci se hovořilo minimálně měsíc před její uskutečněním, a i pokud to Česka vláda dostala ve formě rozkazu od velitelství jednotek NATO v Evropě, stejně bylo spoustu času na její přípravu. Otázka je proč nebyl připraven areál, parkoviště pro návštěvníky, evakuační cesty, záchranáři (ti tam nemuseli být jenom pro případ atentátu) a dodrženy bezpečnostní protokoly. I když ne vůči svým vlastním občanům, tak aspoň kvůli spojencům, kteří jsem dorazili po 11-dennímu ústupu z Pobaltských států. Jsou vůbec nějaké bezpečnostní předpisy?

Pokud nejsou, tak převezmeme to, co je u spojenců. Ti toho mají spoustu pro různé případy po všem tem zkušenostem co měli nebo vytvoříme svoje. Děkuji a doufám, že při příští návštěvě a podobných akcích budou použity přesnější bezpečnostní protokoly, které zajisti bezpečnost nejenom příslušníků Armády ČR, ale zároveň i obyčejných civilistů.

 

Odkazy na spojenecky manuály:

Department of the Navy, MIL-HDBK-1013/1A, Design Guidelines for Physical Security of Facilities, October 1987

Department of the Army, the Navy, and the Air Force: TM 5-1300, P-397, and AFR 88-22, Structures to Resist the Effects of Accidental Explosions, November 1990

Department of the Army, and the Air Force, TM 5-853-1, AFMAN 32-1071 Vol. 1, Security Engineering Project Development, May 1994

Department of the Army, and the Air Force, TM 5-853-2, AFMAN 32-1071 Vol. 2 Security Engineering Concept Design, May 1994

Department of the Army, and the Air Force, TM 5-853-3, AFMAN 32-1071 Vol. 3 Security Engineering Final Design, May 1994

Department of the Army, TM 5-853-4, Security Engineering Electronic Security Systems, May 1994

Department of Defense of US, Interim Antiterrorism / Force Protection Construction Standards, December 16, 1999 (hereby cancelled)

Department of Defense, Instruction 2000.16, DOD Antiterrorism Standards, June 14, 2001

Department of Defense, UFC 3-340-01 (TM 5-855-1), Design and Analysis of Hardened Structures to Conventional Weapons Effects (DAHS-CWE), June 2002

Department of Defense, UFC 4-010-01, DOD Minimum Antiterrorism Standards for Buildings, July 2002

 

 

                                                                        A.K. for Willenberg Foundation